ÉVKÖZI 21. VASÁRNAP

'Istenünk, a te kegyelmed ajándéka, hogy híveid egy akarattal követnek téged. Add népednek, hogy szeressük, amit parancsolsz, vágyakozzunk arra, amit ígérsz, és e világ változandóságai közepette szívből ragaszkodjunk hozzád, akiben megtaláljuk igazi örömünket. A mi Urunk, Jézus Krisztus, a te Fiad által, aki veled él és uralkodik a Szentlélekkel egységben, Isten mindörökkön-örökké.' Amen.


 'Ezért mondtam nektek, hogy senki sem jöhet hozzám, hacsak az Atya meg nem adja neki.'
János evangéliuma 6. fejezet 65.


 NAPI EVANGÉLIUM

2015. augusztus 23. - Évközi 21. vasárnap

Jézus tanítványai közül, akik szavait hallották, többen azt mondták: 'Kemény beszéd ez. Ugyan ki hallgatja?' Jézus tudta, hogy tanítványai méltatlankodtak miatta, azért így szólt hozzájuk: 'Ez megbotránkoztat titeket? Hát ha majd azt látjátok, hogy az Emberfia fölmegy oda, ahol azelőtt volt! A Lélek az, ami életre kelt, a test nem használ semmit. A szavak, amelyeket nektek mondok, Lélek és élet. De vannak közöttetek, akik nem hisznek.' Jézus ugyanis kezdettől fogva tudta, hogy kik nem hisznek benne, és hogy ki fogja őt elárulni.
Aztán így folytatta: 'Ezért mondtam nektek, hogy senki sem jöhet hozzám, hacsak az Atya meg nem adja neki.' Ettől kezdve tanítványai közül sokan visszahúzódtak, és többé nem jártak vele. Jézus ezért a tizenkettőhöz fordult: 'Ti is el akartok menni?' Simon Péter ezt válaszolta neki: 'Uram, kihez menjünk? Az örök élet igéi nálad vannak. Mi hittünk, és tudjuk, hogy te vagy az Isten Szentje.' Jn 6,60-69


 EVANGÉLIUMI ELMÉLKEDÉS ~ 'A KÖZÖSSÉG'

Az elmúlt vasárnapokon Jézusnak a csodálatos kenyérszaporítást követően mondott beszédét olvastuk az evangéliumban, amely az általa adott élő kenyérről szólt. Kijelentette, hogy az ő teste valóban étel az emberek számára és azok juthatnak el az örök életre, akik az ő testét eszik. E beszédre, illetve tanításra adott reakcióról számol be a mai részletünk. Sokan nem értették szavait, még tanítványai is méltatlankodva mondják: 'Kemény beszéd ez. Ugyan ki hallgatja?' (Jn 6,60). Értetlenségükön nem érdemes csodálkoznunk, hiszen jóval az utolsó vacsora előtt járunk, még mit sem tudnak az Oltáriszentség alapításáról és titkáról. A beszéd hatására egyesek nem követik őt, megszakítják Jézussal a kapcsolatot, nem lesznek tovább a tanítványai. Távozásuk Jézus számára is keserű lehetett. Mások viszont továbbra is kitartottak mellette, az ő nevükben Péter apostol fogalmazza meg a következőket: 'Uram, kihez menjünk? Az örök élet igéi nálad vannak. Mi hittünk, és tudjuk, hogy te vagy az Isten Szentje' (Jn 6,69).

A beszéd hatásaként tehát egyesek megszakították, mások pedig megerősítették a Jézussal való közösségüket. Ez a tény, ez a kettős hatás arra késztet minket, hogy miután az Oltáriszentséggel kapcsolatban már elmélkedtünk a valóságos jelenlétről, továbbá annak szentségi és áldozati jellegéről, mindezeket kiegészítvén figyeljünk az Eucharisztia közösségi vonatkozására. Mivel Krisztus azért teszi magát jelenvalóvá az Oltáriszentségben, hogy egyesülhessünk vele, és mivel az ő áldozatához kapcsolódik a mi személyes áldozatunk, ezért nyugodtan mondhatjuk, hogy e szentség az Isten és az ember találkozását szolgálja. Az Oltáriszentség ünnepe a szentmise. A szentmise nem az egyén magánjellegű istentisztelete, hanem az egyes személyek közös ünneplése, cselekvése, áldozata. Ebből következik, hogy a szentáldozás sem csupán az egyén cselekedete, hanem közösségteremtő cselekedet, azaz egységbe forrasztja mindazokat, akik Krisztus testével táplálkoznak - miként erről a korábbiakban már szó volt. Itt máris eljutottunk ahhoz, hogy az Egyház közösség, mégpedig azoknak a gyülekezete, akik együtt ünneplik az Eucharisztiát.

Az Eucharisztiáról szóló elmélkedések sorozatát zárjuk azzal a gondolattal, hogy e szentség túlmutat az Egyház keretein. Egyházunk ugyanis nem zárt közösség, hanem folyamatos növekedés jellemzi, mert Isten akaratának megfelelően ezáltal terjed a világon az Isten országa. A világ felé való nyitottságnak és odafordulásnak az Eucharisztia a kiindulópontja és forrása, innen indulhat minden evangelizáció és misszió. A szentmisében találkozunk a tanító és önfeláldozó Krisztussal, akinek üzenetet továbbadjuk a világban és meghívását közvetítjük a nem hívők felé. Az Úr ugyanis arra hív minket, akik az ő szavaiban felismertük az örök élet igéit, hogy legyünk munkatársai, és közvetítsük azt mindazok felé, akik jószándékkal keresik az igazságot és Istent. Segítsen minket a Szentlélek az áldozatkész, szeretetteljes szolgálatban!
© Horváth István Sándor


 NAPI EVANGÉLIUM IMÁJA

Urunk, Jézus Krisztus! Szent Péter apostol egykor megvallotta, hogy az örök élet igéi nálad vannak. Be kell látnunk, hogy csak akkor tudjuk életünket helyes irányba állítani, ha egyre jobban megismerünk téged és megismerjük azt az életformát, amire hívsz bennünket. Kihez mennénk, ha nem hozzád? Kit hallgatnánk, ha nem téged? Kit követnénk, ha nem te vezetnél minket? Ki éltetne minket, ha nem a te Szentlelked? Urunk, te Isten vagy, te vagy az Atya egyszülött Fia. A te szavaid Lélek és élet. Éltessen minket mindenkor a te Szentlelked!  Amen.



 'Amit az ember vet, azt is aratja. Aki tehát test szerint vet, testéből is arat majd romlást. Aki ellenben a lélek szerint vet, lelkéből arat örök életet.'
Galatáknak írt levél 6. fejezet 8.

 'Áldott legyen az Isten, Urunk, Jézus Krisztus Atyja, az irgalom Atyja és a minden vigasztalás Istene! Ő megvigasztal minket minden szomorúságunkban, hogy mi is megvigasztalhassuk azokat, akik szomorúak, azt a vigasztalást nyújtva nekik, amelyet ő nyújt nekünk.'
 Korintusiaknak írt II. levél 1. fejezet 3-4.


 REGGELI DICSÉRET

'Krisztust, a mi Urunkat, nappalunkat és világító napunkat, aki megvilágosít 

minden embert, és aki napnyugtát nem ismer, magasztaljuk hangos szóval:
Urunk, életünk és üdvösségünk!

Csillagok Teremtője, hálásan köszönjük, hogy irgalmadból
új napot kezdhetünk; feltámadásodra emlékezünk.
Urunk, életünk és üdvösségünk!

Szentlelked vezessen minket jóságosan a mai napon,
hogy cselekedeteinkkel kedvedben járjunk,és mindig
a te bölcsességed irányítson minket!
Urunk, életünk és üdvösségünk!

Add, hogy nagy örömmel jelenjünk meg néped
ünnepi közösségében igéd és tested asztala körül!
Urunk, életünk és üdvösségünk!

Szívünkből-lelkünkből hálát adunk neked
számtalan jótéteményedért.
Urunk, életünk és üdvösségünk!' Amen.


 ESTI DICSÉRET

'Krisztus Urunk a Fő, mi pedig tagjai vagyunk.
 Imádjuk őt, és mondjuk hangos ujjongással:
Urunk, jöjjön el a te országod!

Üdvözítőnk, tedd Egyházadat az emberi nem egységének éltető szentségévé és az üdvösség hatásos jelévé minden nép számára!
Urunk, jöjjön el a te országod!

Állj mindenkor a pápával egységben levő püspökök testülete mellett,
és add meg nekik az egység, a szeretet és a béke ajándékát!
Urunk, jöjjön el a te országod!

Add, hogy a keresztények veled, az isteni Fővel, minél szorosabban egyesüljenek, és életük tanúságtételével hirdessék országodat!
Urunk, jöjjön el a te országod!

Adj békét a világnak, hogy virágozzék mindenfelé
a biztonság és a nyugalom!
Urunk, jöjjön el a te országod!

Juttasd a végső napon a feltámadás dicsőségét az elhunytaknak,
és minket is tégy boldogságuk részeseivé!
Urunk, jöjjön el a te országod!' Amen.


 NAPZÁRÓ FOHÁSZ

'Istenünk, a mai napon megünnepeltük Urunk feltámadását. Hallgasd meg alázatos kérő szavunkat, hogy minden rossztól mentesen a te békédben nyugodjunk, és dicséretedben örvendezve ébredjünk. Krisztus, a mi Urunk által.' Amen.


Forrás ~ Internet